O konkursie

Białostocki Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych jest wydarzeniem wielkiej rangi w polskim życiu muzycznym. Promuje on muzykę kameralną i buduje kulturową tradycję społeczności lokalnej. Integruje artystów i słuchaczy, dla których muzyka stanowi sens życia.

Do Białostockiego VII Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych przystąpi szeroko reprezentowane gremium pianistów z 10 krajów; zarówno tych, którzy od wielu lat doskonalą grę w duecie fortepianowym, jak i spora grupa pianistów o znacznie krótszym stażu, dla których występ na międzynarodowym forum konkursowym będzie debiutem. Dyrektorem trzech pierwszych edycji konkursu był nieodżałowanej pamięci prof. Witalis Raczkiewicz – ceniony pianista i pedagog, chętnie podejmujący trudne wyzwania związane ze sferą organizacyjną. Jemu to pragniemy z wdzięcznością dedykować VII edycję konkursu.

Tegoroczna, siódma edycja ma szczególny wymiar: odbywa się w miesiącu listopadzie w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie konkursowym przedstawiona jest do indywidualnego wyboru bogata oferta utworów polskich kompozytorów od XIX do XXI wieku.

Witając Gości Konkursu raduję się wraz z gospodarzami na udział w tym kameralistycznym święcie pianistyki. Uczestnikom życzę udanych występów i znakomitych wrażeń, jurorom - wybitnym pianistom - szczęśliwych werdyktów, publiczności niezapomnianych przeżyć. Młodym pianistom życzę, aby udział w tym białostockim spotkaniu przyczynił się do ich artystycznej kariery.

undefined